Więcej o ekspatach, czyli nowy numer "Careers in Poland"

Joanna Czarnecka

Autor tekstu
Joanna Czarnecka
Editor
"Careers in Poland" to magazyn skierowany do obcokrajowców, którzy chcą związać swoją przyszłość zawodową z Polską. Już od pięciu lat przybliżamy czytelnikom polski rynek pracy, w szczególności sektor nowoczesnych usług dla biznesu, w którym wielu cudzoziemców znajduje zatrudnienie. W tym roku tytuł przeszedł nie tylko gruntowną przemianę graficzną – nadszedł też czas na zmianę perspektywy. Najnowszy numer poświęcamy zatem samym czytelnikom, czyli współczesnym ekspatom w Polsce.

Współczesny ekspata

Nietrudno zauważyć, że na polskim rynku pracy z roku na rok przybywa pracowników zagranicznych. Jednocześnie wiele mówi się o różnicach pokoleniowych, będących źródłem zmian w zarządzaniu i organizacji firm. Sekcja "The new expats" tegorocznego numeru "Careers in Poland" to próba odpowiedzi na pytanie, jak kolejne pokolenia ekspatów odnajdują się na polskim rynku pracy oraz co motywuje ich do wyboru naszego kraju jako swojego miejsca zamieszkania. Zastanawiamy się, jak zdobyte za granicą doświadczenie i umiejętności można wykorzystać w codziennym życiu zawodowym oraz dlaczego tak zwane kompetencje międzykulturowe zyskują na znaczeniu w nowoczesnych firmach i organizacjach. Rozmawiamy wreszcie z samymi ekspatami – pracownicy Accenture Operations Poland dzielą się z nami swoimi doświadczeniami, opowiadają o wyzwaniach zawodowych i odniesionych sukcesach.

Pierwsze kroki w Polsce

Podobnie jak w poprzednich latach, tak i tym razem w naszym przewodniku nie zabrakło sekcji "First steps", czyli wprowadzenia do kwestii formalnych związanych z pobytem obcokrajowca w Polsce. Sprawy urzędowe potrafią przyprawić o ból głowy niejednego obywatela, a w oczach cudzoziemców są już nie lada wyzwaniem – wie o tym każdy, komu zdarzyło się mieszkać w innym kraju. Często na drodze do sukcesu (czyli otrzymania odpowiedniego dokumentu) stoi bariera językowa. Na szczęście coraz więcej urzędników posługuje się językiem angielskim, ale odnalezienie się w gąszczu przepisów prawa w obcym państwie wciąż nie jest rzeczą prostą. Właśnie dlatego w cyklu artykułów "First steps" staramy się przybliżyć kwestie takie jak legalizacja pobytu, rodzaje umów zawieranych między pracownikiem a pracodawcą, ubezpieczenie zdrowotne, czy wynajem mieszkania. Wszystkie tematy rozkładamy na czynniki pierwsze, skupiając się na sprawach najistotniejszych dla naszych czytelników. Nie zapominamy o codziennych czynnościach, jak wizyta w banku lub podróż komunikacją miejską. Podpowiadamy, gdzie ekspaci mogą otrzymać dodatkową pomoc i radzimy, jakie kroki należy podjąć, aby dostać pozwolenie na pracę w Polsce. Na formalnościach jednak nie koniec – w tegorocznym numerze przewodnika zachęcamy także do nauki języka polskiego i przedstawiamy kilka ciekawostek na ten temat.

Kolejną część magazynu stanowią profile renomowanych pracodawców rekrutujących osoby biegle władające językami obcymi. Czytelnicy "Careers in Poland" bardzo cenią sobie możliwość poznania ofert i wymagań firm zatrudniających pracowników z zagranicy. Dzięki temu wiedzą, do których pracodawców mogą wysłać swoją aplikację, a to często pierwszy krok do rozwinięcia skrzydeł w naszym kraju.

Wszystkie artykuły z tegorocznego wydania "Careers in Poland" można znaleźć na naszej stronie internetowej www.careersinpoland.com/guidebook. Zapraszamy do lektury!

Poleć nas

Logo MBE Polecamy

Zapraszamy do kontaktu

Jeśli chcesz z nami porozmawiać, wypełnij poniższy formularz.