Employer branding w digital marketingu? Sprawdźcie trendy na 2022! – cz.2

Natalia Wojdalińska-Czapa

Autor tekstu
Natalia Wojdalińska-Czapa
Digital Marketing Specialist
W pierwszej części artykułu mówiliśmy o popularności formatów wideo oraz o wzroście zainteresowania takimi platformami jak TikTok czy też LinkedIn. Czas na drugą dawkę trendów, które każdy EB-owiec powinien wziąć pod uwagę w 2022 roku. Zaczynamy!

Widełki - tylko w IT?

Można śmiało powiedzieć, że zarobki nie są już tajemnicą. Dzielimy się dziś informacjami o wynagrodzeniu otwarcie oraz anonimowo, offline, jak i online. Przed podjęciem decyzji, czy aplikować na dane stanowisko, chcemy poznać szczegóły m.in. wynagrodzenia, dlatego też koniecznością jest dostosowanie strategii EB, w tym komunikatów reklamowych, do panujących standardów. Zwłaszcza że walka o talenty staje się coraz bardziej zacięta.

Dlaczego o tym wspominamy? Od niedawna można zaobserwować nowy trend, który uwzględnia widełki wynagrodzeń. I mowa tu nie tylko o branży IT. Jawne stawki powoli stają się normą. Coraz częściej w social mediach, w tym w reklamach online, oprócz obowiązków, wymagań czy też benefitów, uwzględniany jest przedział kwotowy. Przykładem mogą być np. agencje reklamowe Green Parrot lub Tidio czy też firmy Manpower, PoloMarket, Epione. 

fot. Tidio fot. Green Parrot fot. Epione fot. Manpower 

Według nas jest to świetne posunięcie. Wychodząc z założenia, że już we wstępnym etapie poszukiwań przedstawimy wszystkie warunki, możemy liczyć na to, że trafimy do zdecydowanych i znających swoją wartość – pod względem umiejętności i doświadczeń – kandydatów. W zamian potencjalni pracownicy podejmą przemyślane decyzje, kalkulując wszystkie „za i przeciw”.

Bez wątpienia wpływa to również na kampanie online. Reklamy zorientowane na pozyskanie nowych osób, które są tzw. transparentne, mocniej zapadają w pamięci, przykuwają uwagę, a co za tym idzie  –  mogą zaważyć na jej konkurencyjności. To z kolei sprawia, że wzrasta szansa, by skłonić potencjalnych odbiorców do kliknięcia reklamy, a następnie do złożenia aplikacji.

Bądźmy naturalni i prawdziwi

Priorytetowe podejście do pracowników to kolejny trend, który prawdopodobnie pogłębi się w 2022 roku. Obecnie pracownicy wymagają większego zrozumienia, docenienia oraz akceptacji. Stąd też pracodawcy nie pozostają bierni. Proponują coraz nowsze udogodnienia, chętniej pokazują i nagłaśniają to, z czym mierzą się pracownicy na co dzień, wykorzystując do tego kanały w social mediach. W końcu teraz w ten sposób trafiamy do ludzi. Ta otwartość jest bardzo pocieszająca, ponieważ może wpłynąć pozytywnie na wiarygodność firmy i odbiór naszych potencjalnych kandydatów.

Przykładem może być płatne zwolnienie z pracy przysługujące kobiecie z powodu złego samopoczucia podczas okresu, najczęściej przyznawane raz w miesiącu. Pierwszą z firm, która wprowadziła takie rozwiązanie w Polsce, była marka odzieżowa PLNY LALA. Obecnie w social mediach możemy zauważyć, że coraz więcej firm dołącza do swoich benefitów płatny urlop menstruacyjny, m.in. firma Click IT Group czy agencja kreatywna More Bananas.

Przejdźmy o krok dalej. W 2022 roku duży nacisk zostanie położony na zdrowie psychiczne i tworzenie bezstresowego środowiska pracy. Pracodawcy dostrzegają problem i podejmują działania CSR – m.in. inicjatywy typu wellbeing, które wprowadzają pozytywną energię, a w dłuższej perspektywie zwiększają na produktywność i wydajność pracowników.

Ludzie stają się teraz bardziej świadomi i przykładają większą wagę do dbania o swoje dobre samopoczucie. Można również uznać, że tabu związane ze zdrowiem psychicznym powoli zanika. Duży wpływ ma z pewnością rozgłos towarzyszący takim akcjom – organizowanie przez firmy webinariów, postowanie na profilach w mediach społecznościowych, podejmowanie dyskusji na forach.

Przykładem firmy, która podejmuje takie działania, jest m.in. Accenture. W listopadzie zeszłego roku, zorganizowali event online Coffee Meetups: Truly Human Company, podczas którego poruszane były takie kwestie jak: dobrostan, inicjatyw CSR, zdrowie psychiczne pracowników.  

Na koniec warto wspomnieć o elastyczności w miejscu pracy w rozumieniu czasu i sposobu jej wykonywania. Tylko spójrzmy – odkąd nasiliło się poszukiwanie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym przez pracowników, swoboda w wyborze trybu pracy nabrała większego znaczenia. Pracownicy potrzebują bardziej elastycznego podejścia, dlatego też w 2022 roku pracodawcy będą musieli dostosować się do aktualnych trendów i zmienić swoje dotychczasowe przyzwyczajenia.

Krótko mówiąc, digital marketing stwarza idealne możliwości doskonalenia działań employer brandingowych. Wszystko w Waszych rękach – w końcu to od Was zależy, jakie kroki podejmiecie!
Poleć nas

Logo MBE Polecamy

Zapraszamy do kontaktu

Jeśli chcesz z nami porozmawiać, wypełnij poniższy formularz.