Efektywne działania employer brandingowe na uczelniach

Anna Rosołowska

Autor tekstu
Anna Rosołowska
Employer Branding Strategy Manager
Targi pracy to nie jedyny sposób dotarcia z ofertą rekrutacyjną do studentów. Dziel się wiedzą! Poznaj tajniki organizacji warsztatów i wykładów na uczelniach wyższych.

Nie jest niczym odkrywczym, że kandydatów warto szukać wśród studentów – oswajać ich z marką, zapraszać na staże, pokazywać, jakim pracodawcą jest nasza firma, „kształtować” przyszłych pracowników. Kontakt ze studentami jest tym bardziej wartościowy, kiedy działasz w wąskiej branży i twoja grupa docelowa to nie tysiące, a czasem nawet nie setki osób. W takim wypadku targi pracy i reklamy w studenckich czasopismach mogą nie być wystarczającym magnesem. Ci młodzi, żądni wiedzy ludzie, będą chcieli poznać firmę nieco lepiej, zanim zdecydują się zaaplikować.

Możliwości dodatkowej współpracy z uczelniami jest sporo, a jednym z najbardziej wartościowych, w moim odczuciu, pomysłów jest zorganizowanie warsztatów lub wykładów. Przy odpowiednim przygotowaniu i przeprowadzeniu tych działań, efekty mogą pozytywnie zaskoczyć. O czym powinieneś pamiętać, co jest największym wyzwaniem, jeśli chcesz zorganizować wykład, warsztaty lub cykl takich wydarzeń na uczelni? Oto kilka wskazówek, które pozwolą zadbać o wszystkie szczegóły:

Perfect timing

Wybranie odpowiedniego czasu na zorganizowanie wydarzenia jest kluczowe. Zacznij od pobrania ze strony uczelni harmonogramu organizacji roku akademickiego. Pamiętaj, że w okolicy sesji studenci nie będą mieli czasu i głowy do przyswajania dodatkowej wiedzy, przed przerwami świątecznymi część z nich wyjedzie wcześniej do domów, a na samym początku nowego semestru trwa dopracowywanie harmonogramu zajęć i trudno zarezerwować salę.

Sprawdź, kto może ci pomóc

Wchodząc w mury uczelni, warto mieć wsparcie. Czasem do organizacji eventu wystarczy załatwienie formalności z biurem promocji, ale dodatkowe zaangażowanie pracowników naukowych lub studentów pozwoli ocieplić wizerunek marki i sprawi, że poczują się oni ważnym partnerem dla firmy. Możemy dotrzeć do profesora zajmującego się danym tematem, by był naszym wsparciem w rozmowach z władzami uczelni na przykład podczas starań o objęcie wydarzenia patronatem. Możemy też znaleźć koło naukowe lub stowarzyszenie, którego członkowie z chęcią zaangażują się w pomoc w organizacji. Mogą zająć się rezerwacją sal, odbieraniem kluczy czy rozwieszaniem plakatów. Nie zapomnijmy o odwdzięczeniu się, komunikując kto wspierał organizację naszego eventu.

Pilnuj procedur

Pamiętaj, że każda uczelnia wyższa (a czasem nawet osobny wydział) ma swoje własne procedury. Działanie poza nimi może nadszarpnąć dobre relacje, nad którymi pracujesz. Organizując wykład czy warsztaty, zasięgnij informacji, jakie dokładnie kroki musisz podjąć i czyje zgody uzyskać, by zorganizować własne zajęcia, wywiesić plakaty, zarezerwować salę (zwłaszcza, gdy potrzebujesz komputerów lub laboratorium) i skorzystać z zasobów uczelni.

Promuj i mierz wyniki

Zastanów się, gdzie najłatwiej dotrzesz do swojej grupy docelowej. Wywieś plakaty na uczelni, utwórz event na Facebooku, roześlij informację do kół naukowych, poproś profesorów o poinformowanie studentów podczas zajęć. Nawet na duże wykłady warto utworzyć rejestrację – dzięki temu zbadasz, jak duże było zainteresowanie, jaki procent zarejestrowanych pojawił się na zajęciach, a skompletowana w ten sposób lista mailingowa pozwoli podziękować uczestnikom za udział i przypomnieć o ofercie rekrutacyjnej.

Wiedza przede wszystkim

Drobiazg dla każdego uczestnika będzie fajnych dodatkiem. Notes z długopisem do robienia notatek to niezbędne minimum, które powinno pojawić się przed każdym studentem. Drobny poczęstunek lub napoje będą dobrze wspominanym udogodnieniem, jeśli planujesz warsztaty na kilka godzin. Dodatkowy gadżet to miła pamiątka, ale nie skupiajmy się na prezentach. Pamiętaj, że wszyscy spotkali się w tej sali po to, by nauczyć się czegoś nowego, poznać potencjalnego pracodawcę i dowiedzieć się, jakie możliwości rozwoju możesz im zaoferować.

Poleć nas

Logo MBE Polecamy

Zapraszamy do kontaktu

Jeśli chcesz z nami porozmawiać, wypełnij poniższy formularz.