Cała prawda o pracy zdalnej

Aleksandra Brożek

Autor tekstu
Aleksandra Brożek
Content Designer
Praca zdalna – dwa słowa, które wywoływały ciepło w moim sercu. Bardzo cieszyłam się (zresztą dalej tak jest), że w moim zespole możemy czasem pracować z domu / kawiarni / u rodziców.

Teraz ten tryb pracy jest konieczny z powodu koronawirusa. I nie ukrywam, że na początku pomyślałam, że dłuższa praca przy moim domowym biurku i z lodówką obok będą niemalże jak wakacje ;) Niestety nie… stanęłam przed wieloma trudnościami i z ciekawości zapytałam zespół, czy miał podobne odczucia jak ja – i owszem.

Spisałam więc kilka rad, które sukcesywnie wprowadzamy w życie – może ułatwią ci organizację własnego home office:

  1. Czyli first of all... zrób listę zadań :) Jest to o tyle, ważne, że pozwoli ci zaplanować sobie cały dzień, a może nawet tydzień. Jeśli masz w domu jakieś stare, może zużyte kartki – pisz na odwrocie, a jeśli prowadzisz swój kalendarz online, notuj wszystko tam.
  2. Nie rezygnuj z kontaktu z zespołem. Dotychczas spotykaliśmy się raz w tygodniu, aby porozmawiać o aktualnych projektach. Teraz robimy wideokonferencje.
  3. Pamiętaj o rozwoju. Praca z domu nie oznacza, że możemy zwolnić i potraktować ją jako urlop. Rozwój też jest częścią naszej pracy – czytaj artykuły, oglądaj webinary, słuchaj podcastów, wszystko to przyda się w przyszłości.
  4. Pamiętaj o regularnych posiłkach i przerwach. Jeśli o 12:00 wychodziłaś/eś na lunch ze znajomymi z pracy, zjedz o tej porze posiłek z najbliższymi, wyjdź na balkon, pooddychaj świeżym powietrzem albo kontynuuj firmowy rytuał w wersji lunchu online.
  5. Ja mam to szczęście, że swoje stanowisko pracy ulokowane mam w małym pokoiku, gdzie mogę spokojnie rozmawiać z przełożonymi i koleżankami z zespołu. Jeśli nie masz takiej możliwości, ułóż wspólny kalendarz z innymi mieszkańcami, którzy również pracują z domu. Wystarczy kalendarz Google, który wspólnie będziecie mogli edytować, aby nie przeszkadzać sobie wzajemnie podczas służbowych spotkań online.
  6. Oddziel przestrzeń prywatną od służbowej. Stwórz sobie miejsce pracy, które będzie różniło się w jakiś sposób od pozostałej części domu. Po pierwsze, to coś nowego i świeżego, po drugie, kiedy wrócisz do stacjonarnego trybu, może przy tym właśnie biurku będziesz potem czytać lub pisać?
  7. Pamiętaj o balansie. W trakcie pracy minimalizuj zajmowanie się domowymi obowiązkami, ale wyznacz sobie czas, w którym ją skończysz. Będąc w domu, czasem łatwo zasiedzieć się przed służbowym komputerem.

 

Każdy ma swoje protipy, które wykorzystuje w pracy z domu – jakie są twoje? ;)

Poleć nas

Logo MBE Polecamy

Zapraszamy do kontaktu

Jeśli chcesz z nami porozmawiać, wypełnij poniższy formularz.